Saturday, July 29, 2006

film archive

یادم میاد زمانی رو که هنوز فیلم کوچیک منسوخ نشده بود و تو بعضی ها خونه ویدئو پلیر VHS یا همون فیلم بزرگ بود و بعضی دیگه هم دستگاه فیلم کوچیک داشتند. زمانی که ویدئو آزاد شد و ویدئو کلوپها شکل گرفتند کلاس چهارم پنجم دبستان بودم و VHS خودش رو حاکم کرده بود. تو اون دوران فیلم داشتن و فیلم دیدن غیر از فیلمهای بعدازظهر جمعه شبکه یک یه جور گناه بود و اونهایی که دغدغه سینما داشتند برای گیر اوردن فیلمها مختلف اشکشون در میومد. با گسترش تقریبا همزمان کامپیوتر، لوح فشرده CD و اینترنت درایران اون قداست فیلم VHS از بین رفت. فیلمهای مختلف از اینترنت به خصوص از طریق سیستمهای اشتراک فایل File Sharing دانلود شد و روی CDها قرار گرفت و الان حتی کسانی که تعقیب کننده جدی سینما نیستند هم یه آرشیو شخصی دارن. با این حال حفظ فیلمها برای خیلی ها اهمیت ویژه ای داره. اینکه بعد از مدتی سراغ یکی از فیلمها بری و ببینی که CD از بین رفته اصلا حس خوبی نداره. برای همین نتایج چند سال فیلم دانلود و آرشیو کردن رو مینویسم شاید به درد کسی بخوره.
1- همیشه از فیلمهای مهم خود یک نسخه بک آپ Back up داشته باشید. لازم نیست از فیلم دو نسخه رایت کنید بلکه به دوستان و آشنایانی که مطمئن هستید فیلم آرشیو می کنند نسخه خودتان را بدهید.
2- هیچ وقت از CD خامهای نا مطمئن استفاده نکنید. تفاوت قیمتها مهم هستند اما ارزش از دست دادن فیلمهای محبوب رو ندارن. مدتی فیلمهام رو روی DataLife که ارزون ترین CD خام بود رایت می کردم که الان از بابت واقعا پشیمونم. راجع به کیفیت CDها مختلف نمی تونم اظهار نظر کنم اما پکهای 25 و 50 تایی ملودی Melody برای من خیلی خوب جواب دادن.
3- بعضی ها استراتژی نگه داری فیلمها روی دیسک سخت Hard disk و یا چند فیلم بر روی یک DVD رو دنبال می کنن. هر چند
به نظر ساده تر و مطمئن تر میرسه اما به شخصه ترجیح میدم یک خبر بد بشنوم که یک فیلمم از بین رفته نه اینکه کل فیلمهام نابود شده .
4- اساسا CDها، 700 مگابایت ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات دارن اما من خودم 708 مگ هم رایت کردم و مشکلی هم پیش نیومده. به هرحال یک فایل 702 مگی به راحتی بر روی CD ریخته می شه. برای انجام این کار باید CD رو اور برن OverBurn کنید. اگه از نرم افزار نرو Nero استفاده میکنید کافی است گزینه disc at once را انتخاب کنید و CD رو فاینالایز finalise کنید یعنی از ایجاد CD مولتی-سشن Multi session جلو گیری کنید.
5- برای فیلمهایی که حدود 800 مگ هستند دو راه حل وجود داره: یکی استفاده از CDهای ظرفیت بالا که در این مورد هم ملودی Melody رو توصیه میکنم و برای رایت کردن این CD ها هم باید CD رو اور برن overburn کنید. راه دوم ایجاد دو فایل کوچکتر هست. که یکی روی CD با ظرفیت 700 مگ و دیگری بر روی CD با ظرفیت 183 مگ رایت می شود.
6- فایلهایی با حجم بیش از 1000 مگ را تبدیل به دو فایل کوچکتر کرده و بر روی دو CD 700 مگی رایت کنید.
7- برای انجام بندهای 5 و 6 نیاز به نرم افزاری برای دوتکه کردن فایل دارید. سعی کنید از نرم افزاری استفاده کنید که در فایل اصلی تغییری ایجاد نکند و نشانه آن این است که حجم برنامه معمولا زیر 1مگ است. برای فرمتهای مختلف نرم افزارهای مختلفی وجود دارد مثلا برای MPEG2 ( این فرمت معمولا بین کسانی که با DVB Card از ماهواره فیلم ضبط میکنند رایج است) نرم افزاری با عنوان MPEG2cut رو توصیه میکنم. برای فایلهای با فرمت Avi اعم از Divx , Xvid نرم افزارهای گوناگونی وجود داره که به از نظر سرعت عملیات SolveigMM_AVI_Trimmer به نظر من از همه قویتره. برای فرمتهای دیگه هم مسلما نرم افزار هست فقط دقت کنید که حجمش زیر 1 مگ باشه.
8- برای آرشیو فیلمهای ایرانی لطف کنید عین بچه آدم یه نسخه بخرید تا کمکی به این سینمای لاجون ایران کرده باشید.

0 ایده از دیگران: